SYSTEMY INFORMATYCZNE
Systemy informatyczne ENERGOPOMIARU wykorzystujące metodykę Technicznej Kontroli Eksploatacji TKE® pracują od wielu lat w polskich elektrowniach (każdy system jest „dedykowany” konkretnemu obiektowi), wciąż jednak trwają prace nad udoskonalaniem systemu i projektowaniem nowych modułów.
Najważniejsze funkcje realizowane przez główne moduły systemu TKE® to:
- wyznaczanie wskaźników charakteryzujących pracę turbozespołu, kotła i całej elektrowni,
- wyznaczanie zużycia paliw przez poszczególne bloki i całą elektrownię,
- rozdział węgla zmierzonego dla całej elektrowni metodami bezpośrednimi na poszczególne bloki,
- podział zużycia paliw na zużycie paliwa na produkcję energii elektrycznej i zużycie paliw na produkcję ciepła,
- identyfikowanie czynników wpływających na pogorszenie się pracy bloku i przeliczenie tych czynników na wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła,
- indywidualna ocena pracy poszczególnych urządzeń oraz wpływu ich stanu technicznego na ekonomię pracy elektrowni.
Systemy bilansowania i nadzoru eksploatacji metodą TKE® ENERGOPOMIARU stanowią wsparcie służb elektrowni i elektrociepłowni zarówno w ocenie eksploatacji i stanu technicznego poszczególnych urządzeń, jak i raportowania wskaźników oraz porządkowania ich w obrębie analizowanego podmiotu.
Elektrowniom i elektrociepłowniom rekomendujemy TKE® jako niezawodny element zarządzania energią.
Systemy dedykowane są dla poszczególnych obiektów, z dostosowaniem do ich specyficznych uwarunkowań, z uwzględnieniem istniejącej w danym zakładzie / elektrowni platformy informatycznej. Systemy TKE® budowane są przez nas w taki sposób, aby uwzględniać:
- potrzeby pracowników kontroli eksploatacji w zakresie raportowania i funkcjonalności,
- możliwości współpracy z układami pomiarowymi zainstalowanymi w danym zakładzie.
Przed przystąpieniem do projektowania systemu dokonujemy analizy potrzeb elektrowni (elektrociepłowni lub innego zakładu), którym mają służyć wyniki uzyskiwane z systemu bilansowania i nadzoru eksploatacji metodą TKE®.
Zgromadzoną wiedzę o aktualnym stanie obiektu, przy gruntownym sprawdzeniu opomiarowania w oparciu o które prowadzone jest raportowanie, przekładamy na wskaźniki charakterystyczne, które następnie odnosimy do wielkości referencyjnych lub najlepszych dostępnych technik.
Sposób zbierania danych do obliczeń dostosowujemy do istniejącego lub projektowanego wyposażenia w aparaturę kontrolno-pomiarową. Obliczenia systemu wykonywane są dla poszczególnych urządzeń, grup urządzeń oraz łącznie dla całego obiektu.
Etapy prac nad systemem:

Korzyści
Systemy informatyczne oparte na TKE® umożliwiają optymalizację pracy bloków, wspierają zarządzanie produkcją i planowanie pracy. Nasze systemy są narzędziem ułatwiającym tworzenie zintegrowanego, nowoczesnego systemu zarządzania procesami wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Dzięki informacjom dostarczanym przez systemy ENERGOPOMIARU możliwa jest:
- systematyczna kontrola i ocena stanu technicznego urządzeń energetycznych,
- poprawne prowadzenie ruchu,
- planowanie pracy stosownie do obecnej i przewidywanej sytuacji,
- właściwe zarządzanie produkcją i poprawne prowadzenie ruchu,
- podejmowanie decyzji odnośnie prowadzenia optymalnej gospodarki remontowej.